Paper Plane

8. októbra 2016
Landfil
Grand Studio
Number of discs: 1

V roku 2012 sa kapela Landfil zúčastnila hudobnej súťaže kapiel “Skutečná liga” v Prahe, kde spomedzi 300 kapiel získala 1. miesto s titulom “Spěvačka roka” speváčka Ivana. Ako jednu z cien získala nahrávanie v pražskom hudobnom štúdiu “Faust records”, kde nahrala tri skladby. Na prelome rokov 2012 a 2013 sa kapela zúčastnila ďalšej súťaže kapiel “Stropkovská hudobná liga” v Stropkove, kde takisto získala 1. miesto a speváčka opäť prevzala titul “Speváčka roka”. Ako jedna z hlavných cien bola nahranie vlastného debutového CD.

V rokoch 2014 a 2015 kapela nahrala pesničky v nahrávacích štúdiách Faust Records v Prahe, konkrétne skladby “Mistakes”, “Sun” a “Paper plane”. Ďalej pokračovala v nahrávaní v štúdiu Leon Art v Bardejove, kde nahrali všetky ostatné skladby CDčka.

Debutový album “Paper plane” pozostáva z 10 autorských skladieb. Pilotná rovnomenná skladba albumu “Paper plane” nesie posolstvo bezstarostnosti. Poslucháča naladí na vlnu pohody a v hovorí, že povinnosti každodenného sveta sa dajú poňať s ľahkosťou a nadhľadom.

Skladba “We’re up” vznikla cez letný večer, kedy text dopĺňal scenériu zapadajúceho slnka nad krajinou. Reprezentuje bytie človeka v daný moment, kedy má veľké sny a verí, že ich uskutoční.

“Easy song” je motivačná skladba, ktorá sprostredkuje poslucháčovi, že sa netreba vzdávať a nespomaľovať pri nezdare či demotivácii. Vysmieva sa svetu, ktorý býva niekedy krutý a nabáda ho s úsmevom na perách prejsť problémami.

S nádychom grungu pokračuje CD so skladbou “The road of empty sky”, ktorá metaforicky opisuje útek človeka od starostí. Po sklamaní v človeku si vyčistí hlavu na ceste autom, kde je len on a cesta prázdneho neba.

“Sun” bola pôvodne vytvorená ako čisto klavírna skladba, no neskôr sa pretransformovala do plnohodnotnej skladby v doprovode celej kapely. Je to skladba nádeje, kedy človek “dotýkajúci sa priepasti” hľadá Slnko, lepšie možnosti, krajší svet.

V melancholickej “After all” je citeľné sklamanie zo vzťahu, kedy sa jeden človek naplno snaží, no druhá strana je laxná. Tento song bol bodkou za určitou kapitolou života a prvého vážnejšieho vzťahu, kedy si rekapitulujeme, čo bolo zle, kde sa stala chyba.

Záhadná “Mistakes” navodí rozprávkovú tajomnú atmosféru. Je to pesnička zmierenia, kedy sa odprosťujeme od svojich chýb, od niečoho, čo nás viazalo k druhému človeku. Hľadáme znovu vlastnú slobodu.

“Sorry” vznikla ako ospravedlnenie, za nedorozumenie, vediac, že vám na niekom záleží a urobili ste chybu. Opisuje vzťah dvoch ľudí, ktorí pri sebe stáli v dobrom i zlom. Po dlhom čase ich rozdelila hádka, kedy si jeden z nich uvedomuje, že urobil chybu a hľadá odpustenie.

“Go home alone” tlmočí posolstvo “chladnej hlavy”. Po hádke idete domov, nechávate situáciu ukludniť a vrátite sa k nej, keď sa obe strany upokoja. Hovorí metaforou, že je lepšie “ísť domov sám”, utriediť si myšlienky a vyriešiť problém neskôr a s chladnou hlavou.

CD Paper plane uzatvára akustická verzia “Behind four walls”, čo bola vlastne prvá skladba kapely vôbec. Na tomto songu odštartovala kapela svoje účinkovanie a je reprezentatívnou bodkou za všetkými predchádzajúcimi skladbami. Podvedome naznačuje, že debutový album je len začiatok.

CD bolo dokončené a vydané v roku 2016 pod záštitou spoločnosti Grand Studio.

Share: